Tym razem to Hiszpania zmaga się z katastrofalnymi w skutkach powodziami, które nawiedziły południowo-wschodnie części kraju. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja, skąd nadchodzą tragiczne informacje o ofiarach. W całym państwie ogłoszono dziś 3-dniową żałobę narodową.
Ulewne opady deszczu są wynikiem zjawiska atmosferycznego, nazywanego w Hiszpanii jako DANA. Pojawia się ono w sytuacji, gdy zimne powietrze spotyka się nad Morzem Śródziemnym z ciepłym i wilgotnym, wywołując niestabilność atmosferyczną i ekstremalne zjawiska, z którymi aktualnie mamy do czynienia. Hiszpanię w ostatnich dniach nawiedziły burze, tornado, a w konsekwencji powodzie. Rekordowe sumy opadów odnotowano w gminie Chiva na północ od Walencji, gdzie spadło aż 491 litrów na metr kwadratowy w ciągu zaledwie ośmiu godzin - dla porównania roczna suma opadów wynosi tak 460 l/mkw, a ulewa, która wywołała powodzie w Polsce, Czechach i Austrii we wrześniu br. przyniosła 300-400 litrów na metr kwadratowy w ciągu trzech dni.
Najnowsze doniesienia medialne podają, że w tzw. powodziach błyskawicznych zginęło co najmniej 140 osób. To najbardziej śmiercionośna powódź w Królestwie Hiszpanii od 1996 roku. Siłę żywiołu najlepiej pokazują porozrzucane samochody, które były niesione przez wodę niczym pudełka od zapałek.
- Tym, którzy w tej chwili wciąż szukają swoich bliskich, mogę przekazać, że cała Hiszpania płacze z wami. Wioskom i miastom zniszczonym przez tę tragedię mówię: razem odbudujemy wasze ulice, wasze place, wasze mosty - powiedział premier kraju Pedro Sanchez w przemówieniu telewizyjnym. Wsparcie płynie również ze strony innych państw i Unii Europejskiej.
Pomoc zadeklarowały już m.in. Niemcy i Portugalia. Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o aktywowaniu systemu satelitarnego Copernicus, aby pomóc w koordynacji działań ratowniczych. Na znak żałoby po powodziach w Hiszpanii flagi przed instytucjami Unii Europejskiej opuszczono do połowy masztu.
Aktualności ze świata
Choć na oficjlane wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, już wiemy, że po 4 lata przerwy to Donald Trump ponownie zagości w Białym Domu.
WięcejTematyka tego konfliktu nie pojawia się często w polskich mediach - jest dla nas obca, nieco egzotyczna. Niestety, jak każda wojna, tak i ta zbiera śmiertelne żniwo. Polska Akcja Humanitarna i Cartitas Polska cały czas starają się na miejscu pomagać potrzebującym.
WięcejWczoraj w Radzie Najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił tzw. "Plan zwycięstwa", który dziś prezentuje na Radzie Europejskiej w Brukseli. Z kolei Federacja Rosyjska odpowiada Kijowowi - "pora wytrzeźwieć".
WięcejJego siła nieco osłabła, a wiatr osiąga prędkość ponad 165 km/h. Do wybrzeży Florydy dotarły również fale, które miały prawie 10 m wysokości.
WięcejAktualności z Polski
Tarcza Wschód to operacja umocnienia wschodniej granicy Polski, a zarazem wschodniej flanki NATO poprzez system umocnień i fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią.
WięcejDecyzja polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jest odpowiedzią na rosyjskie próby dywersji inspirowane działalnością tamtejszych służb.
WięcejPowódź, która blisko 3 tygodnie temu nawiedziła południowo-zachodnie krańce Polski powoli staje się przeszłością, co nie oznacza, że razem z nią znikają jej skutki. Niestety te będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi okres czasu.
WięcejOd soboty południowo-zachodnia Polska mierzy się z katastrofalnymi w skutach powodziami. Straty będą ogormne.
Więcej