Od 7 lipca 2025 roku Polska wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne na granicach z Niemcami i Litwą. Mają one obowiązywać przez 30 dni, czyli do 5 sierpnia, jednak już teraz wszystko wskazuje na to, że zostaną one przedłużone. Posunięcie to, uzasadnione względami bezpieczeństwa oraz koniecznością odpowiedzi na presję migracyjną, wywołało liczne komentarze zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Polska staje tym samym przed wyzwaniem: pogodzenia zasad strefy Schengen z rosnącymi zagrożeniami o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym.
Jak podkreślił premier Donald Tusk decyzja o przywróceniu kontroli była "konieczna, realistyczna i proporcjonalna do skali zagrożeń". Natomiast minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zaznaczył, że kontrola „nie ma charakteru represyjnego”, a jej celem jest przeciwdziałanie przemytowi ludzi oraz poprawa skuteczności w wykrywaniu nielegalnych kanałów migracyjnych. Wśród głównych przyczyny, wskazywanych przez stronę rządową wymienia się:
1. Presję migracyjną ze strony Białorusi i Rosji, zorganizowaną w sposób hybrydowy i wymierzoną m.in. w Litwę oraz wschodnią flankę UE.
2. Jednostronne działania Niemiec, które w ostatnich miesiącach zaostrzyły politykę migracyjną i rozpoczęły systematyczne odsyłanie migrantów do Polski, głównie przez przejścia graniczne w Brandenburgii i Meklemburgii.
3. Potrzebę zapewnienia symetrii politycznej i operacyjnej, aby Polska nie stała się „buforem” niekontrolowanego ruchu migracyjnego na wschodniej granicy Unii.
Przywrócenie kontroli nie oznacza fizycznego zamknięcia granic. Obejmuje ono 52 przejścia graniczne z Niemcami (zarówno drogowe, kolejowe, jak i piesze), 13 przejść granicznych z Litwą, a na nich działania prowadzone przez Straż Graniczną, Policję i Żandarmerię Wojskową, wyrywkowe kontrole skoncentrowane na pojazdach busowych, autach z przyciemnianymi szybami, transportach międzynarodowych, dodatkowe punkty kontroli mobilnej w promieniu 15–30 km od linii granicznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że ruch osobowy przebiega płynnie, a działania nie są uciążliwe dla obywateli UE, kierowców ciężarówek ani podróżnych z paszportem biometrycznym.
Aktualności ze świata
Takich słów z ust 47. Prezydenta USA nie słyszeliśmy od początku jego kadencji. Jednak w ich tle dzieją się jeszcze inne rzeczy.
WięcejGłowa Stolicy Apostolskiej zmarła w poniedziałek nad ranem w wieku 88 lat.
WięcejDo wydarzenia doszło w tle rosyjsko-amerykańskich rozmów pokojowych.
WięcejSwoją zapowiedzią Donald Trump wprawił w osłupienie nie tylko najbliższych sojuszników, ale również światowe giełdy.
WięcejAktualności z Polski
Jeszcze rok temu ten scenariusz wydawał się nieraealny. Dziś jest to coraz częściej pojawiające się pytanie w polskich mediach.
WięcejW poniedziałek podpisano kontrakt ze stroną amerykańską, opiewający na kwotę ponad 2 mld dolarów.
WięcejDziś w Sejmie Prezes Rady Ministrów przedstawił informacje na temat sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
WięcejDo wyborów prezydenckich już tylko 114 dni!
Więcej