W Izraelu wrze. Wszystko po tym, jak tamtejsza armia odnalazła w Strefie Gazy ciała 6 zakładników, uprowadzonych przez Hamas w ubiegłym roku. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Duża część opinii publicznej, w tym rodziny zabitych, za powyższą sytuację obwinia premiera Benjamina Netanjahu.
Wczoraj wieczorem na ulice tel Awivu wyszło ponad 300 tys. osób. Apelowali oni o pilne zawarcie rozejmu z Hamasem, które pozwoliłoby na uratowanie tych zakładników, którzy są więzieni w Strefie Gazy, wskazując, że to życie izraelskich obywateli, a nie prowadzona operacja militarna, powinna być priorytetem dla rządu. Demonstracje przerodziły się w gwałtowne starcia z policją i blokadę głównych arterii komunikacyjnych. Protesty odbywały się również m.in. w Jerozolimie i Hajfie. Szacuje się, że w antyrządowych manifestacjach łącznie udział wzięło nawet 0,5 mln Izraelczyków.
Dziś w Izraelu odbywa się całodniowy strajk generalny, zapowiedziany przez największą w tym kraju centralę związkową Histadrut. Ma on zmusić premiera Netanjahu do zawieszenia broni i podpisania porozumienia z Hamasem. W ten sposób zwykli Izraelczycy chcą pokazać, że nie zgadzają się z aktualną polityką rządu. W większości izraelskich miast nie działają dziś szkoły, transport miejski, wstrzymano pracę urzędów, przez dwie godziny nie działał również największy port lotniczy w kraju. Od rana trwają blokady najważniejszych dróg w kraju. Protestujący domagają się także rozpisania nowych wyborów.
Gabinet premiera Netanjahu na ten moment pozostaje obojętny na głos obywateli, podobnie jak na apele społeczności międzynarodowej o zakończenie działań wojennych w Strefie Gazy.
Aktualności ze świata
Bilans ofiar może przekroczyć nawet 10 tys. osób. W wielu miejscach nadal trwa akcja ratownicza.
WięcejWczorajsze rozmowy w Dżuddzie przyniosły nieoczekiwany skutek. Teraz ruch należy do Federacji Rosyjskiej.
WięcejTakiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Miało być ocieplenie relacji, umowa surowcowa, wspólna konferencja prasowa - skończyło się na ogromnym zgrzycie dyplomatyczny.
WięcejChoć trudno w to uwierzyć, wojna na Ukrainie trwa już 3 lata i pomimo tego, że coraz głośniej mówi się o porozumieniu pokojowym, droga do zaprzestania walk jest jeszcze daleka.
WięcejAktualności z Polski
W poniedziałek podpisano kontrakt ze stroną amerykańską, opiewający na kwotę ponad 2 mld dolarów.
WięcejDziś w Sejmie Prezes Rady Ministrów przedstawił informacje na temat sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
WięcejDo wyborów prezydenckich już tylko 114 dni!
WięcejNa ten moment musieliśmy czekać blisko 14 lat!
Więcej