Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski zaprezentował w Radzie Najwyższej Ukrainy długooczekiwany i zapowiadany tzw. "Plan zwycięstwa". Jego głównym celem jest wzmocnienie pozycji tego kraju na tyle, by zakończyć wojnę z Rosją. Jak wyglądają jego założenia i czy są możliwe do spełnienia? O tym w dzisiejszym wpisie.
Na ten moment od dawna czekało wielu - ukraińscy politycy, obywatele tego kraju, zagraniczni partnerzy, Unia Europejska oraz USA. Wczoraj Wołodymyr Zełenski wystąpił w ukraińskim parlamencie z propozycją planu pokojowego. Składa się on z pięciu kluczowych punktów:
1. Zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO.
2. Wzmocnienie ukraińskiej obrony przed siłami rosyjskimi, w tym uzyskanie zgody sojuszników na użycie broni dalekiego zasięgu na terytorium Rosji oraz kontynuowanie ukraińskich operacji wojskowych na terytorium Rosji, aby uniknąć tworzenia „stref buforowych” na Ukrainie.
3. Powstrzymanie Rosji za pomocą niejądrowego pakietu strategicznego odstraszania rozmieszczonego na terytorium Ukrainy.
4. Wspólna ochrona krytycznych zasobów naturalnych Ukrainy przez USA i UE oraz wspólne wykorzystanie ich potencjału gospodarczego.
5. W okresie powojennym zastąpienie niektórych oddziałów amerykańskich stacjonujących w Europie oddziałami ukraińskimi.
Plan zawiera dodatkowo trzy niejawne załączniki, które nie zostały podane do publicznej wiadomości - przekazano je najbliższym partnerom Kijowa. Pierwsze cztery punkty przeznaczone są na czas wojny, ostatni na czas pokoju. Na wystąpienie Zełenskiego natychmiast zareagowała Federacja Rosyjska. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Ukrainy "musi wytrzeźwieć".
Do ukraińskiego planu pokojowego odniósł się również szef NATO Mark Rutte "To oczywiście silny sygnał od Zełenskiego i jego zespołu, że opracowali ten plan. To nie znaczy, że mogę tutaj powiedzieć, że popieram cały plan. Byłoby to trochę trudne, ponieważ jest wiele kwestii, które musimy lepiej zrozumieć".
Temat ten wrócił również na dzisiejszym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli. Osobiście pojawił się na nim także Wołodymyr Zełenski, który zaprezentował opublikowany dzień wcześniej plan pokojowy. Jak oświadczył prezydent Ukrainy "Ten plan nie zależy od woli Rosji, ale wyłącznie od woli naszych partnerów. To daje temu planowi szansę na stanie się rzeczywistością". Europejscy przywódcy podkreślają, że część z postulatów nie jest aktualnie możliwa do spełnienia. Najbardziej newralgicznym jego punktem jest możliwość zaproszenia Ukrainy do NATO - na to zgody wśród państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego obecnie nie ma i zapewne jeszcze przez długi czas nie będzie. Europejskie media zauważają, że tzw. "Plan zwycięstwa" w dużej mierze został skierowany pod ukraińską opinię publiczną, która jest już zmęczona wojną i oczekuje zmiany - nie tylko na froncie. Nie zmienia to jednak faktu, że dyskusja o formule pokojowej ciągle trwa - a jest novum, które jeszcze rok temu nie było poważnie brane pod uwagę przez żadną ze stron konfliktu.
Aktualności ze świata
Choć na oficjlane wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, już wiemy, że po 4 lata przerwy to Donald Trump ponownie zagości w Białym Domu.
WięcejBilans ofiar śmiertelnych przekroczył już 100 osób i z pewnością nie jest to ostateczna liczba. Wiele osób w dalszym ciągu jest zaginionych.
WięcejTematyka tego konfliktu nie pojawia się często w polskich mediach - jest dla nas obca, nieco egzotyczna. Niestety, jak każda wojna, tak i ta zbiera śmiertelne żniwo. Polska Akcja Humanitarna i Cartitas Polska cały czas starają się na miejscu pomagać potrzebującym.
WięcejJego siła nieco osłabła, a wiatr osiąga prędkość ponad 165 km/h. Do wybrzeży Florydy dotarły również fale, które miały prawie 10 m wysokości.
WięcejAktualności z Polski
Tarcza Wschód to operacja umocnienia wschodniej granicy Polski, a zarazem wschodniej flanki NATO poprzez system umocnień i fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią.
WięcejDecyzja polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jest odpowiedzią na rosyjskie próby dywersji inspirowane działalnością tamtejszych służb.
WięcejPowódź, która blisko 3 tygodnie temu nawiedziła południowo-zachodnie krańce Polski powoli staje się przeszłością, co nie oznacza, że razem z nią znikają jej skutki. Niestety te będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi okres czasu.
WięcejOd soboty południowo-zachodnia Polska mierzy się z katastrofalnymi w skutach powodziami. Straty będą ogormne.
Więcej