Skontaktuj się z nami .

    Dziękujemy za wiadomość

    Szukaj na stronie

    Wpisz poniżej szukaną frazę

    Filtry

    Typ
    Szukane słowo
    Cena
    -
    default
    w kategorii
    05.09.2024

    Premier RP z wizytą w Mołdawii.

    Wczoraj Premier Donald Tusk odbył oficjalną wizytę do Mołdawii - najbiedniejszego państwa na kontynencie europejskim, ale niezwykle ważnego z punktu widzenia geopolitycznego. Przypomnijmy, że jeszcze w 2022 r. istniało zagrożenie, że Federacja Rosyjska - oprócz Ukrainy - otworzy drugi front właśnie na granicy Mołdawii i Nadniestrza - nieuznawanego na arenie międzynarodowego "państwa" (właściwie regionu autonomicznego), leżącego w granicach Mołdawii, w którym stacjonują rosyjskie wojska. Kraj ten od wielu lat ma silne aspiracje europejskie, objawiające się m.in. chęcią akcesji do Unii Europejskiej, jednak równie silne w nim są również nastroje prorosyjskie, a u sterów władzy na zmianę pojawiają się opcje prounijne i prokremlowskie - aktualnie przewodzi pierwszy obóz. Donald Tusk rozpoczął swoją wizytę od spotkania z Prezydent Maią Sandu i Premierem Dorinem Receanem. 

     

    W Kiszyniowie wystąpił także na nadzwyczajnej sesji w Parlamencie Mołdawii, gdzie wygłosił przemówienie, częściowo także w języku rumuńskim (język państwowy Mołdawii). Jak podkreślił Premier Polski "Przyjechałem do was jako wasz oddany przyjaciel i od wielu lat lojalny sojusznik w staraniach o bezpieczną, suwerenną i pomyślnie rozwijającą się Mołdawię. Mołdawia to kraj nieduży, ale dumny i pełnoprawny. To właśnie Mołdawia ma prawo powiedzieć całej UE, że rozszerzenie i bliska współpraca państw europejskich leży nie tylko w interesie Mołdawii, ale całej Europy". Z kolei Premier Mołdawii Dorin Recean podkreślił, że "Po 20-tu latach od dołączenia widzieliśmy, że Polska podążała tą drogą z ogromną determinacją i odwagą po to, aby tworzyć u siebie życie pełne dobrobytu. Od naszych polskich przyjaciół uczymy się, jak inteligentnie negocjować z UE. Wsparcie Polski na tym etapie jest niezwykle ważne". Kwestia wstąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej jest na tyle istotna, że aktualnie trwają prace legislacyjne dot. wpisania tego celu do tamtejszej Konstytucji - wkróce planowane jest nawet ogólnokrajowe referendum w tej sprawie.

     

    Donald Tusk zakończył swoje wystąpienie w mołdawskim parlamencie stwierdzeniem: "Wykazaliście się – jako naród ciężko doświadczany przez historię i geografię – nadzwyczajną cierpliwością, uporem i odpowiedzialnością. Przeszliście bardzo trudne próby zewnętrzne i wewnętrzne, ale krok po kroku budujecie nowoczesne państwo, z podziwu godną konsekwencją. Polska niedługo przejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Wykorzystajmy wspólnie ten czas". 

     

    Mołdawia uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej w czerwcu 2022 roku. W grudniu 2023 roku przywódcy UE dali zielone światło na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym krajem.

     

    Fot. KPRM

     

     Aktualności ze świata

     Aktualności z Polski