Na ten moment musieliśmy czekać blisko 14 lat. Ostatni raz polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej miała miejsce w dniach 1 lipca - 31 grudnia 2011 r. Przez ten czas dużo się zmieniło - w Polsce, Europie i na świecie. W 2011 r. nie rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie - jej jeszcze nie było - co więcej, sam Półwysep Krymski nie był wówczas przedmiotem rosyjskiej okupacji, a nasza prezydencja finalizowała kwestię podpisania traktatu akcesyjnego przez Chorwację, która uczyniła to 9 grudnia 2011 r.
Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest przez państwa członkowskie w półrocznym systemie rotacyjnym, począwszy od stycznia i lipca każdego roku. Nie jest to martwy mechanizm - przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję odpowiadają m.in. za porządek obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady i prowadzenie konkretnych negocjacji w gronie państw członkowskich.
Dziś wyzwania oraz rzeczywistość są całkiem inne i to z nimi będzie musiała się zmierzyć rozpoczęta formalnie 1 stycznia 2025 r. półroczna polska prezydencja w UE. Przejmujemy ją od Węgrów, co jest dla nas dość dużą pozytywną zaliczką na start. Wielu czekało i odliczało dni do końca węgierskiej prezydencji, bardziej hamującej, niż rozwijającej UE - ze względu na prorosyjską orientację Viktora Orbana pojawiały się nawet głosy, by została ona dla tego państwa odebrana. Tak się jednak nie stało.
Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest "Bezpieczeństwo, Europo". Nasz kraj planuje skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Jak stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen "Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie naszej Unii we wszystkich jego wymiarach. Jestem wdzięczna, że mamy determinację Polski i europejskiego ducha po naszej stronie".
Niewątpliwie jednym ze sztandarowych wyzwań naszej prezydencji będzie kwestia wojny na Ukrainie. Jak wspomniał premier Donald Tusk "Będziemy realizować wspólną, precyzyjnie zaplanowaną politykę bezpieczeństwa, oferując Ukrainie niezbędne wsparcie. Możemy to zrobić tylko razem. Fundamentalne cele są związane z bezpieczeństwem naszych obywatelek i obywateli, naszych narodów, państw i Unii Europejskiej jako całości. To bezpieczeństwo, które dla każdej Europejki i Europejczyka zaczyna się w domu, a kończy na unijnej granicy. Musimy działać na rzecz uszczelnienia granic Unii i przeciwdziałania instrumentalizacji migracji. Powinniśmy być w tym solidarni. Mamy świadomość, że wspólne bezpieczeństwo dotyczy nie tylko zwiększenia możliwości obronnych Europy, ale też konkurencyjności, niezależności energetycznej i bezpieczeństwa żywności".
W ciągu najbliższych 6 miesięcy w Polsce planowanych jest ponad 300 spotkań i nieformalnych rad z udziałem unijnych ministrów, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tys. osób. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia oficjalnej strony polskiej prezydencji, która znajduje się pod linkiem www.polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/ Oficjalna Gala Otwarcia Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nastąpi w piątek 3 stycznia o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w niej weźmie m.in. premier Donald Tusk i Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1.
Aktualności ze świata
Bilans ofiar może przekroczyć nawet 10 tys. osób. W wielu miejscach nadal trwa akcja ratownicza.
WięcejWczorajsze rozmowy w Dżuddzie przyniosły nieoczekiwany skutek. Teraz ruch należy do Federacji Rosyjskiej.
WięcejTakiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Miało być ocieplenie relacji, umowa surowcowa, wspólna konferencja prasowa - skończyło się na ogromnym zgrzycie dyplomatyczny.
WięcejChoć trudno w to uwierzyć, wojna na Ukrainie trwa już 3 lata i pomimo tego, że coraz głośniej mówi się o porozumieniu pokojowym, droga do zaprzestania walk jest jeszcze daleka.
WięcejAktualności z Polski
W poniedziałek podpisano kontrakt ze stroną amerykańską, opiewający na kwotę ponad 2 mld dolarów.
WięcejDziś w Sejmie Prezes Rady Ministrów przedstawił informacje na temat sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
WięcejDo wyborów prezydenckich już tylko 114 dni!
WięcejDuże zmiany przed portem lotniczym Rzeszów-Jasionka, które już wkrótce będzie ochraniane przez armię Norwegii.
Więcej