Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Do naszego kraju wędruje niż genueński, który możne przynieść ogromne zagrożenie powodziowe. Powstał on w regionie Morza Śródziemnego, a dokładniej w okolicach Zatoki Genueńskiej - stąd również jego nazwa. Oprócz obfitych ulew należy się spodziewać silnego wiatru - a w wyższych partiach gór nawet opadów śniegu. To właśnie za sprawą tego niżu w przeszłości dochodziło do największych powodzi w naszym kraju.
We Wrocławiu - mając w pamięci wydarzenia z 1997 r. - już powołano sztab kryzysowy, a wszystkie służby postawiono w stan najwyższej gotowości. Szacuje się, że w dniach od 12 do 16 września w mieście może spaść nawet 380 litrów wody na metr kwadratowy. To tyle, ile zazwyczaj spada w tym rejonie w ciągu 5-6 miesięcy. Byłby to absolutny rekord w historii Wrocławia. Z tego powodu odwołano wszystkie miejskie imprezy (m.in. przeniesiono na inny termin Wrocławski Festiwal Krasnoludków oraz Festiwal Delicje 2024). Jak powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk "ekstremalnych opadów spodziewamy się w nocy z piątku na sobotę". Ostrzeżenia wydano w województwach dolnośląskim, opolski, śląskim i małopolskim.
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń zaapelował do mieszkańców Wrocławia, aby zaopatrzyć się w zapasy żywności, zapasy wody, odbiorniki działające na baterie, powerbanki aby naładować telefony, przygotować źródło światła, bo może zdarzyć się, że zabraknie prądu. Zapewnił również, że zbiorniki retencyjne są w stanie zatrzymać fale powodziowe - w ostatnich dniach praktycznie w całości je opróżniono.
Również sztab kryzysowy w Opolu ogłosił stan gotowości. Miasto zgromadziło 110 tysięcy worków oraz piasek, aby odpowiedzieć na bieżące zagrożenia. W gotowości są również sztaby kryzysowe w Bielsku-Białej, gminie Leśna, powiecie nyskim, powiecie dzierżoniowskim, gminie Zdzieszowice oraz gminie Kostomłoty.
Należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy. Od piątku do niedzieli istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi.
Również Czechy i Austria przygotowują się na potężne ulewy. W pierwszym przypadku nawet 3/4 terytorium tego kraju musi się liczyć z wyjątkowo obfitymi opadami deszczu. Rozpoczęto tam również szeroko zakrojoną kampanię informacyjną dot. tego, jak radzić sobie ze skutkami nawałnic. Premier Czech zwołał na jutro centralny sztab kryzysowy. Czeskie służby są także w kontakcie w polskimi odpowiednikami. Z kolei kanclerz Austrii Karl Nehammer poinformował, że w stan gotowości postawiono 1000 żołnierzy.
W najbliższych godzinach należy śledzić wszelkie oficjalne komunikaty.
Aktualności ze świata
Choć na oficjlane wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, już wiemy, że po 4 lata przerwy to Donald Trump ponownie zagości w Białym Domu.
WięcejBilans ofiar śmiertelnych przekroczył już 100 osób i z pewnością nie jest to ostateczna liczba. Wiele osób w dalszym ciągu jest zaginionych.
WięcejTematyka tego konfliktu nie pojawia się często w polskich mediach - jest dla nas obca, nieco egzotyczna. Niestety, jak każda wojna, tak i ta zbiera śmiertelne żniwo. Polska Akcja Humanitarna i Cartitas Polska cały czas starają się na miejscu pomagać potrzebującym.
WięcejWczoraj w Radzie Najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił tzw. "Plan zwycięstwa", który dziś prezentuje na Radzie Europejskiej w Brukseli. Z kolei Federacja Rosyjska odpowiada Kijowowi - "pora wytrzeźwieć".
WięcejAktualności z Polski
Tarcza Wschód to operacja umocnienia wschodniej granicy Polski, a zarazem wschodniej flanki NATO poprzez system umocnień i fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią.
WięcejDecyzja polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jest odpowiedzią na rosyjskie próby dywersji inspirowane działalnością tamtejszych służb.
WięcejPowódź, która blisko 3 tygodnie temu nawiedziła południowo-zachodnie krańce Polski powoli staje się przeszłością, co nie oznacza, że razem z nią znikają jej skutki. Niestety te będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi okres czasu.
WięcejOd soboty południowo-zachodnia Polska mierzy się z katastrofalnymi w skutach powodziami. Straty będą ogormne.
Więcej