Blisko 88-letni Biskup Rzymu odbywa właśnie swoją kolejną, dwunastodniową pielgrzymkę, w trakcie której pokona ponad 30 tys. kilometrów, przemierzając Azję i Oceanię. Celem 45. podróży apostolskiej jest "umocnienie wiary i lokalnego zakorzenienia katolików, a także nadanie Kościołowi kluczowej roli w prowadzeniu dialogu i budowaniu pokoju w regionie".
Pielgrzymka do Azji rozpoczęła się od wizyty w Indonezji - najbardziej zaludnionego muzułmańskiego państwa na świecie, w którym katolicy stanowią jedynie 3% ludności. Następnie Franciszek udał się do Papui-Nowej Gwinei - kraju z niezwykłym ekosystemem ale zarazem jednym z najbardziej niebezpiecznych, stąd również wzmożone środki bezpieczeństwa.
Z kolei w poniedziałek papież przybył do Timoru Wschodniego - jednego z najmłodszych krajów świata, który uzyskał niepodległość dopiero w 2002 r. Co ważne praktycznie 100% jego mieszkańców stanowią katolicy. W trakcie wtorkowej mszy, odprawianej w Dili - stolicy Timoru Wschodniego - uczestniczyło blisko 600 tys. osób (spośród 1,3 mln jego mieszkańców).
Ostatnim przystankiem na azjatyckiej trasie papieża będzie Singapur, gdzie dziś wyląduje jego prywatny samolot. Według oficjalnych danych katolicy stanowią w nim jedynie 3,5% ogółu społeczeństwa. Tym samym liczba odwiedzonych przez Franciszka państw wzrośnie do 65, spośród których aż 22 znajdują się w Azji.
Aktualności ze świata
Choć na oficjlane wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, już wiemy, że po 4 lata przerwy to Donald Trump ponownie zagości w Białym Domu.
WięcejBilans ofiar śmiertelnych przekroczył już 100 osób i z pewnością nie jest to ostateczna liczba. Wiele osób w dalszym ciągu jest zaginionych.
WięcejTematyka tego konfliktu nie pojawia się często w polskich mediach - jest dla nas obca, nieco egzotyczna. Niestety, jak każda wojna, tak i ta zbiera śmiertelne żniwo. Polska Akcja Humanitarna i Cartitas Polska cały czas starają się na miejscu pomagać potrzebującym.
WięcejWczoraj w Radzie Najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił tzw. "Plan zwycięstwa", który dziś prezentuje na Radzie Europejskiej w Brukseli. Z kolei Federacja Rosyjska odpowiada Kijowowi - "pora wytrzeźwieć".
WięcejAktualności z Polski
Tarcza Wschód to operacja umocnienia wschodniej granicy Polski, a zarazem wschodniej flanki NATO poprzez system umocnień i fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią.
WięcejDecyzja polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jest odpowiedzią na rosyjskie próby dywersji inspirowane działalnością tamtejszych służb.
WięcejPowódź, która blisko 3 tygodnie temu nawiedziła południowo-zachodnie krańce Polski powoli staje się przeszłością, co nie oznacza, że razem z nią znikają jej skutki. Niestety te będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi okres czasu.
WięcejOd soboty południowo-zachodnia Polska mierzy się z katastrofalnymi w skutach powodziami. Straty będą ogormne.
Więcej