Do napięć na Bliskim Wschodzie jesteśmy już przyzwyczajeni. Od zawsze region ten należał do jednych z najbardziej niestabilnych na świecie. Jednak wydarzenia z 1 października 2024 r. rodzą pytanie o to, czy nie jesteśmy aktualnie świadkami narodzin pełnoskalowego konfliktu izraelsko-irańskiego.
W ubiegły wtorek Iran wystrzelił w kierunku Izraela blisko 200 pocisków balistycznych. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na terytorium całego kraju. Pociski były widoczne nie tylko nad Tel Avivem, ale również m.in. nad Jerozolimą, a niektóre państwa sąsiadujące - jak np. Jordania czy Irak - czasowo wyłączyły swoją przestrzeń powietrzną. Z powodu zagrożenia samolot PLL LOT, lecący z Warszawy do New Delhi, został w trybie natychmiastowym przekierowany do portu lotniczego w Azerbejdżanie.
Jak poinformowała izraelska armia duża część irańskich pocisków została zestrzelona. Nie odnotowano również ofiar ani rannych osób, choć lokalne media donosiły o śmierci jednego palestyńskiego cywila na Zachodnim Brzegu. Atak rozpoczął się ok. godz. 18.30 i potrwał 60 minut, następnie tamtejsza armia przekazała, że cywile mogą opuścić schrony. Co prawda w większości przypadków po raz kolejny sprawdziła się izraelska tzw. żelazna kopuła, pomimo wszystko władze przyznały, że kilka pocisków spadło na tamtejsze bazy wojskowe, nie powodując "większych strat". Z pewnością straty byłyby większe, gdyby nie wsparcie sił USA i Wielkiej Brytanii, które pomogły przechwycić irańskie pociski jeszcze nad terytorium sąsiednich państw, w tym m.in. nad południową Syrią.
Co czeka nas dalej? Niestety zapowiedzi nie są zbyt optymistyczne. Izrael zapowiada, że odpowie ze "stanowczą mocą" - nieoficjalnie mówi się nawet o atakach w infrastrukturę programu jądrowego Iranu. Teheran z kolei zapowiada, że każdy odwet Tel Avivu spotka się z "niszczycielską odpowiedzią" irańskiej armii. Wszystko zależy teraz od skali odpowiedzi Izraela - w to, że ona nastąpi nikt już nie wątpi. Bliski Wschód, który znaliśmy do tej pory, może okazać się niedługo już jedynie wspomnieniem...
Aktualności ze świata
Bilans ofiar może przekroczyć nawet 10 tys. osób. W wielu miejscach nadal trwa akcja ratownicza.
WięcejWczorajsze rozmowy w Dżuddzie przyniosły nieoczekiwany skutek. Teraz ruch należy do Federacji Rosyjskiej.
WięcejTakiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Miało być ocieplenie relacji, umowa surowcowa, wspólna konferencja prasowa - skończyło się na ogromnym zgrzycie dyplomatyczny.
WięcejChoć trudno w to uwierzyć, wojna na Ukrainie trwa już 3 lata i pomimo tego, że coraz głośniej mówi się o porozumieniu pokojowym, droga do zaprzestania walk jest jeszcze daleka.
WięcejAktualności z Polski
W poniedziałek podpisano kontrakt ze stroną amerykańską, opiewający na kwotę ponad 2 mld dolarów.
WięcejDziś w Sejmie Prezes Rady Ministrów przedstawił informacje na temat sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski.
WięcejDo wyborów prezydenckich już tylko 114 dni!
WięcejNa ten moment musieliśmy czekać blisko 14 lat!
Więcej