Do napięć na Bliskim Wschodzie jesteśmy już przyzwyczajeni. Od zawsze region ten należał do jednych z najbardziej niestabilnych na świecie. Jednak wydarzenia z 1 października 2024 r. rodzą pytanie o to, czy nie jesteśmy aktualnie świadkami narodzin pełnoskalowego konfliktu izraelsko-irańskiego.
W ubiegły wtorek Iran wystrzelił w kierunku Izraela blisko 200 pocisków balistycznych. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na terytorium całego kraju. Pociski były widoczne nie tylko nad Tel Avivem, ale również m.in. nad Jerozolimą, a niektóre państwa sąsiadujące - jak np. Jordania czy Irak - czasowo wyłączyły swoją przestrzeń powietrzną. Z powodu zagrożenia samolot PLL LOT, lecący z Warszawy do New Delhi, został w trybie natychmiastowym przekierowany do portu lotniczego w Azerbejdżanie.
Jak poinformowała izraelska armia duża część irańskich pocisków została zestrzelona. Nie odnotowano również ofiar ani rannych osób, choć lokalne media donosiły o śmierci jednego palestyńskiego cywila na Zachodnim Brzegu. Atak rozpoczął się ok. godz. 18.30 i potrwał 60 minut, następnie tamtejsza armia przekazała, że cywile mogą opuścić schrony. Co prawda w większości przypadków po raz kolejny sprawdziła się izraelska tzw. żelazna kopuła, pomimo wszystko władze przyznały, że kilka pocisków spadło na tamtejsze bazy wojskowe, nie powodując "większych strat". Z pewnością straty byłyby większe, gdyby nie wsparcie sił USA i Wielkiej Brytanii, które pomogły przechwycić irańskie pociski jeszcze nad terytorium sąsiednich państw, w tym m.in. nad południową Syrią.
Co czeka nas dalej? Niestety zapowiedzi nie są zbyt optymistyczne. Izrael zapowiada, że odpowie ze "stanowczą mocą" - nieoficjalnie mówi się nawet o atakach w infrastrukturę programu jądrowego Iranu. Teheran z kolei zapowiada, że każdy odwet Tel Avivu spotka się z "niszczycielską odpowiedzią" irańskiej armii. Wszystko zależy teraz od skali odpowiedzi Izraela - w to, że ona nastąpi nikt już nie wątpi. Bliski Wschód, który znaliśmy do tej pory, może okazać się niedługo już jedynie wspomnieniem...
Aktualności ze świata
Choć na oficjlane wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, już wiemy, że po 4 lata przerwy to Donald Trump ponownie zagości w Białym Domu.
WięcejBilans ofiar śmiertelnych przekroczył już 100 osób i z pewnością nie jest to ostateczna liczba. Wiele osób w dalszym ciągu jest zaginionych.
WięcejTematyka tego konfliktu nie pojawia się często w polskich mediach - jest dla nas obca, nieco egzotyczna. Niestety, jak każda wojna, tak i ta zbiera śmiertelne żniwo. Polska Akcja Humanitarna i Cartitas Polska cały czas starają się na miejscu pomagać potrzebującym.
WięcejWczoraj w Radzie Najwyższej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił tzw. "Plan zwycięstwa", który dziś prezentuje na Radzie Europejskiej w Brukseli. Z kolei Federacja Rosyjska odpowiada Kijowowi - "pora wytrzeźwieć".
WięcejAktualności z Polski
Tarcza Wschód to operacja umocnienia wschodniej granicy Polski, a zarazem wschodniej flanki NATO poprzez system umocnień i fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią.
WięcejDecyzja polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jest odpowiedzią na rosyjskie próby dywersji inspirowane działalnością tamtejszych służb.
WięcejPowódź, która blisko 3 tygodnie temu nawiedziła południowo-zachodnie krańce Polski powoli staje się przeszłością, co nie oznacza, że razem z nią znikają jej skutki. Niestety te będą towarzyszyć nam jeszcze przez długi okres czasu.
WięcejOd soboty południowo-zachodnia Polska mierzy się z katastrofalnymi w skutach powodziami. Straty będą ogormne.
Więcej